بررسی خطای میل سوپاپ در خودروهای EF7

خطای میل سوپاپ در خودروهای EF7 شایع نیست اما برای بسیاری ممکن است اتفاق بیفتد در مطلب زیر اشاره ای کوتاه بر یکی از عوامل ایجاد خطا خواهیم داشت.

میل سوپاپ یا میل بادامک چیست؟

میل سوپاپ یا میل بادامک شفتی است که بر روی آن برای هر سیلندر بادامک هایی قرار دارد که کار باز و بسته کردن سوپاپها در زمانبندی مشخص شده را انجام می دهد.

میل سوپاپ یا میل بادامک همچنین در صورت نیاز می تواند شامل بادامک اضافی برای پمپ های سوخت باشد.

میل بادامک قدرت خود را به وسیله زنجیر ؛ تسمه و یا دنده از میل لنگ می گیرد. سرعت چرخش میل بادامک در موتور چهار زمانه  نصف سرعت موتور ، و در موتور دو زمانه برابر با سرعت موتور است.

میل سوپاپ نیروی خود را از طریق  میل تایپیت ها و اسبک ها به سوپاپها وارد می کند.البته در موتورهایی که میل سوپاپ در بالای سر سیلندر قرار دارد ؛بادامک مستقیماً با اسبکها در تماس است.

خطای میل سوپاپ

 

سوپاپ یک کلمه فرانسوی و به معنای دریچه است. احتمالاً بسیار شنیده‌اید که یک خودرو ۸ سوپاپ است یا ۱۶ سوپاپ. سوپاپ‌ها در دو نوع ورودی و خروجی هستند. سوپاپ‌های ورودی همان‌طور که از نامشان بر می‌آید برای ورود سوخت و هوا به داخل سیلندر استفاده می‌شوند.

این در حالی است که از سوپاپ‌های خروجی برای خروج دود از سیلندر استفاده می‌شوند. در موتور خودرو برای راه‌اندازی و باز و بسته کردن سوپاپ‌ها، قطعات مختلفی وجود دارد.

در واقع برای باز و بسته شدن صحیح سوپاپ‌ها، قطعاتی مانند میل بادامک (میل سوپاپ)، تایپیت یا بالابر، فنرهای سوپاپ، اسبک سوپاپ، میله فشارنده و انگشتی سوپاپ وجود دارند.

البته محل و ترتیب سوپاپ‌ها، تأثیر به‌سزایی در وجود یا عدم وجود این قطعات دارد. همچنین در این زمینه از اصطلاحی به نام تایمینگ سوپاپ استفاده می‌شود که به هماهنگی زمان‌بندی حرکت میل لنگ و میل سوپاپ گفته می‌شود. کاربرد تسمه تایم اینست که نیروی ارسال شده از سوی میل لنگ را به میل بادامک منتقل و تنظیم می‌کند.

خطای میل سوپاپ

علائم خرابی میل سوپاپ

در صورت خورده و کوتاه شدن میل سوپاپ از قسمت بادامک، سوپاپ‌ها به صورت ناقص باز و بسته می‌شوند و در نتیجه در محفظه احتراق، تنفس و تخلیه به‌طور ناقص انجام می‌شود. یکسری از علائم هستند که می‌توانند نشانه‌ای از خرابی میل سوپاپ باشند که عبارتند از:

  • سخت گاز خوردن موتور خودرو
  • شنیده شدن صدای انفجار از مانیفولد هوای ورودی، یا مانیفولد گازهای خروجی، در اثر باز و بسته نشدن کامل سوپاپ‌ها
  • افت نیروی موتور و لرزش آن
  • شنیده شدن صدای چق چق از ناحیه سرسیلندر

توضیحاتی در مورد خطای میل سوپاپ و مشکل تریگر در خودروهای دنا و سمند